Ciąża a leki, czyli zasady przyjmowania leków przed i w czasie ciąży

Category: Jestem w ciąży - Przebieg Choroby .. 97 0

Kiedy kobieta w wieku rozrodczym zmuszona jest przyjmować leki, powinna pamiętać, że w każdej chwili może zajść w ciążę. Lekarz zawsze musi wypytać ją szczegółowo o tę możliwość, natomiast kobieta, gdy nie jest pewna swojego stanu, bo np. nie stosuje środków antykoncepcyjnych, powinna zawczasu uprzedzić o tym lekarza, przed przepisaniem jej jakiegokolwiek leku. Podczas ciąży najlepiej w ogóle nie brać leków, a jeśli jest to konieczne, używać tylko tych, które nie zagrażają płodowi.
Lekarstwa bezpieczne dla dorosłych mogą okazać się bardzo szkodliwe dla płodu, a co do wielu leków nie ma pewności, czy nadają się do przyjmowania przez kobiety ciężarne. Zanim więc zdecydujesz się na zmianę leku, porozmawiaj o tym z lekarzem.

W I trymestrze ciąży tworzą się i rozwijają najważniejsze dla życia organy dziecka. Dlatego w tym okresie nie wolno narażać jego organizmu na nie¬potrzebny wpływ stosowanych bez uzasadnienia leków. Gdy zaniechasz nie¬potrzebnego przyjmowania środków farmaceutycznych, a przy konieczności stałego leczenia jeszcze przed ciążą ustalisz optymalny, bezpieczny sposób leczenia, to mniej będziesz się niepokoiła o dziecko i tym samym lepiej zniesiesz ciążę, która stanie się dla ciebie źródłem radości i spokoju.
Niektóre preparaty medyczne podaje się przez krótki czas, jak np. antybiotyki podczas leczenia zakażenia. Inne choroby wymagają przewlekłego leczenia, np. przy nadciśnieniu tętniczym lub cukrzycy. Niektóre leki są nie tylko bezpieczne dla płodu, ale nawet pomocne w rozwoju ciąży, lecz są też takie, których absolutnie nie wolno podawać w ciąży.

Jak przyjmować lekarstwa w czasie ciąży oraz przed ciążą

W czasie ciąży należy unikać przyjmowania leków. Oto kilka ogólnych za¬sad stosowania różnych leków jeszcze przed zajściem w ciążę:
• Nie przerywaj antykoncepcji, dopóki nie zdecydujesz się na ciążę.
• Przepisane przez lekarza leki stosuj zgodnie z zaleceniami.
• Kiedy lekarz zleca ci jakiekolwiek środki, zawsze poinformuj go, że obecnie nie zapobiegasz ciąży czy też spodziewasz się, że mogło już dojść do zapłodnienia.
• Nigdy nie lecz się sama ani nie zażywaj leków przepisanych wcześniej przez lekarza z powodu innego schorzenia niż obecna dolegliwość.
• Nie bierz leków przepisanych komu innemu, nawet jeśli objawy choroby są takie same jak u tej drugiej osoby.
• Gdy dręczą cię wątpliwości lub nie jesteś pewna bezpieczeństwa zastosowanych przez lekarza leków, nie obawiaj się go o to spytać.

Napady drgawkowe i padaczka

Padaczką określamy stany drgawkowe o niejednorodnym pochodzeniu. Istnieją różne rodzaje napadów drgawkowych, najczęściej występujące nazywane są napadami małymi {petit mai) lub wielkimi {grand mai). Ryzyko wystąpienia padaczki u dzieci urodzonych przez matki chore na padaczkę wynosi 1:30. U noworodków częściej stwierdza się wtedy wady wrodzone, nierzadko związane z przyjmowanymi przez matki lekami przeciwpadaczkowymi.
Jeśli z powodu padaczki musisz stale brać leki, to przed zajściem w ciążę powinnaś skonsultować swoje zamiary z położnikiem. Bardzo ważne jest, jakie leki i w jakich dawkach przyjmujesz. W większości przypadków, zarówno przed zapłodnieniem, jak i w czasie całej ciąży lekarze zalecają chorym kobietom zażywanie fenobarbitalu.
Napad drgawkowy u ciężarnej może być groźny i dla niej, i dla dziecka. Dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych przepisanych przez prowadzącego specjalistę. Nigdy nie możesz samowolnie zmieniać ani dawek, ani rodzaju preparatu.

Migrenowe bóle głowy

Wśród ciężarnych 15-30% cierpi z powodu migreny. W czasie ciąży dość często obserwuje się zmniejszenie częstości występowania migrenowych bólów głowy.
Jeśli z powodu migreny bierzesz leki, powinnaś upewnić się wcześniej, w którym okresie ciąży i jakie preparaty wolno ci będzie bezpiecznie przyjmować.
Inne dolegliwości
Wiele chorób spotykanych u kobiet może zakłócać rozwój ciąży. Gdy chorujesz na jakąkolwiek przewlekłą chorobę, zwłaszcza w razie konieczności regularnego przyjmowania leków, przed zajściem w ciążę powinnaś przedyskutować to z lekarzem.

 

Related Articles