Czy będzie potrzebne nacięcie krocza?

Category: Poród 38 0

Nacięcie krocza jest chirurgicznym przecięciem tkanek z tyłu ujścia pochwy, przed odbytem. Jest to zabieg wykony¬wany w celu uniknięcia samoistnego pęknięcia ujścia pochwy i odbytu.
Porozmawiaj z lekarzem podczas wizyt kontrolnych na temat nacięcia krocza. Większość kobiet rodzących pierwsze lub drugie dziecko ma wykonane nacięcie krocza. Im więcej dzieci rodzi kobieta, tym rzadziej jest potrzebne takie nacięcie. Zależy to również od rozmiarów dziecka. W pewnych sytuacjach nie jest konieczne nacięcie, na przykład w porodzie przedwczesnym i gdy dziecko jest małe. Na ogół decyzja o nacięciu krocza jest podejmowana dopiero w czasie porodu.

Dlaczego nacinać krocze?

Nacięcie krocza jest wykonywane w celu poszerzenia pochwy, co ułatwia dziecku przejście przez końcowy odcinek kanału rodnego i zapobiega pęknięciu tkanek otaczających ujście pochwy. Jeżeli kobieta przebyła już kilka ciąż i porodów, nie jest potrzebne nacięcie krocza przy kolejnych porodach Niektóre czynniki brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o nacięciu krocza to:
• Wielkość otworu pochwy u matki
• Wielkość głowy dziecka i jego ramion
• Liczba wcześniejszych porodów
• Poród kleszczowy lub z użyciem próżniociągu położniczego
Rozległość nacięcia krocza określa się w czterech stopniach:
• 1 stopień – przecięcie tylko skóry
• 2 stopień – przecięcie skóry i tkanki podskórnej
• 3 stopień – przecięcie skóry, tkanki podskórnej i mięśnia dźwigacza odbytu, znaj¬dującego się wokół odbytu
• 4 stopień – cięcie przechodzi przez wszystkie trzy warstwy tkanek i dodatkowo przez śluzówkę odbytnicy, wyściełającą ostatnią część jelita grubego
Ból przy nacięciu krocza
Po urodzeniu dziecka najbardziej bolesną częścią dalej toczącego się procesu porodowego jest szycie chirurgiczne nacięcia. Poproś lekarza, żeby podał ci środek znieczulający miejscowo. Leki przeciwbólowe, przykładanie lodu, nasiadówki i środki przeczyszczające zmniejszają dolegliwości

Related Articles