Jak obliczyć (określić) dni płodne

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 96 0

Istnieją liczne metody określania dni płodnych:
• Jeśli regularnie miesiączkujesz, to wiesz, kiedy najprawdopodobniej dostaniesz następny okres; od owej daty odlicz wstecz 14 dni. Będzie to dzień najbardziej sprzyjający poczęciu. Pomimo wszystko nawet w przypadku występowania regularnych menstruacji, w celu ustalenia dni płodnych należy prowadzić kalendarzyk miesięczny – nawet przez rok – co pozwoli na dokładne określenie długości twojego cyklu,
• Nawet mając nieregularne okresy jesteś w stanie ustalić dzień owulacji. Poza pro¬wadzeniem kalendarzowych rachub, można odnotowywać zmiany temperatury ciała oraz te zachodzące w śluzie szyjki macicy. Tuż przed jajeczkowaniem śluz wydzielany przez gruczoły w wyściółce szyjki macicznej staje się obfitszy i rzadszy, a ponadto bardziej lepki, galaretowaty, wyjątkowo rozciągliwy i przezroczysty. Po owulacji śluzu jest znowu mniej i odzyskuje on mleczne zabarwienie. Wszelkie infekcje mogą jednak zmieniać konsystencję wydzieliny i skłaniać do niewłaściwych wniosków w odniesieniu do dni płodnych.
• Dzień owulacji możemy też określać, posługując się dostępnymi w handlu zestawami. Ich sprzedaż prowadzą apteki. Taki zestaw pozwala na pomiar wydzielanego hormonu luteinizującego (LH), a wynik dopomaga w ustalaniu przybliżonego czasu owulacji.
Należy tylko przeprowadzić prosty test moczowy. Pewien związek chemiczny zmieni zabarwienie, jeśli w organizmie znajduje się dużo hormonu luteinizującego. Należy jednak dodać, że wynik testu nie daje stuprocentowej pewności. Poza tym wspomniane zestawy są dosyć drogie.

 Co to są hormony rozrodcze

Zrozumienie cyklu hormonalnego kobiety po¬maga w dokładnym określeniu dni płodnych – czyli czasu, w którym może dojść do zapłodnienia.
Hormony to związki chemiczne, które w organizmie pełnią niejako rolę posłańców. Są transportowane przez krew, odpowiadając za pobudzanie aktywności różnych narządów i części ciała. Żeńskie hormony rozrodcze kontrolują przebieg cyklu miesięcznego kobiety oraz dopomagają w utrzymaniu ciąży.
Od okresu dojrzewania do menopauzy co miesiąc z jednego z jajników wydostaje się jajo, które następnie wędruje jajowodem. Jeśli zostanie zapłodnione przez męskie nasienie, zagnieżdża się w ściance macicy, co stanowi początek ciąży. W razie niezapłodnienia śluzówka macicy ulega złuszczeniu, a po upływie dwóch tygodni od owulacji pojawia się okres.
Przebieg tego cyklu miesięcznego nadzorują hormony-folikulotropowy (FSH) oraz luteinizujący (LH), uwalniane przez mózg. Następuje pobudzenie jajników do produkcji  żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu.
Zmienny poziom tych hormonów w krwiobiegu determinuje czas, kiedy z jajnika wydostaje się dojrzałe jajo, a także co miesiąc „przygotowuje” śluzówkę macicy na ewentualną ciążę. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia jaja, we krwi spada poziom progesteronu, co z kolei prowadzi do miesiączki.
• Pierwszego dnia okresu (który stanowi początek cyklu miesiączkowego) przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy (FSH).
• Następnie hormon ten pobudza do wzrostu grupę pęcherzyków jajnikowych (zwanych też pęcherzykami Graafa) na obrzeżu jajnika.
• W ciągu następnych 2 tygodni, czyli w trakcie pęcherzykowej fazy cyklu, w pęcherzykach rosną i dojrzewają jaja. Równocześnie stale jajnik produkuje coraz więcej estrogenu.
• Gdy poziom estrogenu zaczyna się podnosić, przysadka mózgowa reaguje na to zmniejszeniem wydzielania hormonu folikulotropowego; gdy poziom FSH spadnie, rozpoczyna się uwalnianie hormonu luteinizującego.
• Wraz ze wzrostem wydzielania hormonu luteinizującego, dojrzałe jajo (zazwyczaj jedno) wydostaje się z pęcherzyka jajnikowego. Proces ów nazywamy owulacją. Następnie dojrzałe jajo przechodzi do jajowodu, gdzie może zostać zapłodnione.
• Opróżniony pęcherzyk zamienia się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Rolę ciałka żółtego, tzw. corpus luteum, rozpoznano stosunkowo niedawno i nadal trwają badania nad dokładniejszym określeniem jego funkcji. Jest to ważna struktura, która wytwarza progesteron, konieczny nie tylko do przygotowania macicy na możliwą ciążę, ale również kluczowy dla wczesnego stadium rozwoju zarodka po zapłodnieniu. Wiadomo, że jeśli ciałko żółte ulegnie uszkodzeniu, może nastąpić wczesne poronienie. Ów drugi etap cyklu menstruacyjnego nosi nazwę fazy lutealnej.
• Przez kolejne 4 do 7 dni zapłodnione jajo wędruje jajowodem ku macicy. Siódmego dnia po zapłodnieniu jajo zaczyna przeobrażać się w zarodek. W tym stadium rozwija tzw. wolne kosmki kosmówki, czyli zewnętrznej błony, która otacza embrion. Kosmki umożliwiają zarodkowi zagnieżdżenie się w ścianie macicy.
• Kosmki kosmówki wytwarzają następnie hormon, nazywany ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). Jego funkcja polega na pobudzaniu ciałka żółtego do rozrostu i wzmożenia produkcji progesteronu, nie¬zbędnego do utrzymania ciąży. Testy ciążowe polegają właśnie na wykrywaniu obecności wspomnianego hormonu w organizmie (w moczu ciężarnej kobiety).

Related Articles