Jak się upewnić, czy jesteś w ciąży

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 22 0

Niektóre kobiety wiedzą od razu, że zaszły w ciążę, jednak większość zyskuje tę pewność dopiero, gdy nie pojawi się miesiączka. Ciążę można potwierdzić za pomocą testu ciążowego (wynik pozytywny oznacza stan brzemienny) lub badania ultrasonograficznego (USG). Nowoczesna aparatura tego typu pozwala dostrzec na ekranie nawet bijące serce dziecka już po upływie siedmiu tygodni ciąży (jest to możliwe nawet wcześniej dzięki badaniu USG przez pochwę).

Do typowych wczesnych oznak ciąży należą mdłości, uczucie zmęczenia, częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu, obrzmiałe i nadwrażliwe piersi, zaparcia, brak ochoty na łubiane zazwyczaj pokarmy i odwrotnie – chęć na produkty wcześniej pomijane w jadłospisie, wreszcie dominujące poczucie spokoju i brak objawów powiązanych z napięciem przedmiesiączkowym.

Test ciążowy można otrzymać u lekarza, w poradni planowania rodziny albo też kupić w aptece, chociaż znajdujące się w wolnej sprzedaży zestawy nie są w pełni niezawodne. Test ciążowy możesz przeprowadzić wkrótce po terminie zatrzymanej miesiączki.

Related Articles