Kiedy wykonać test ciążowy oraz na czym test ciążowy polega

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 147 0

I oto być może nadeszła chwila, o której oboje od tak dawna marzyliście: nie wystąpiła miesiączka lub dwie kolejne i zamierzasz przeprowadzić próbę ciążową. Przepełnia was uczucie radosnego oczekiwania i nadziei.
Możesz wykonać test ciążowy tuż po dniach, w których nie wystąpiła menstruacja. Przeprowadzenie próby wcześniej może dać fałszywy wynik ujemny lub, co zdarza się rzadziej, fałszywy dodatni.

Test ciążowy polega na wykrywaniu i pomiarze ilości jednego z hormonów towarzyszących ciąży – ludzkiej gonadotropiny komórkowej (HCG) – w krwiobiegu kobiety. Stężenie tego hormonu podwaja się co dwa do trzech dni w trakcie pierwszych sześciu tygodni ciąży.

Do przeprowadzenia większości testów ciążowych niezbędna jest próbka porannego moczu, a to dlatego, że gonadotropina kosmówkowa występuje w największym stężeniu w pęcherzu moczowym w godzinach rannych. Najczęściej próba polega na zetknięciu substancji reagującej z HCG z próbką moczu. Jeżeli kobieta jest w ciąży, jej mocz będzie zawierał ludzką gonadotropinę kosmówkową, zneutralizowaną przez wspomnianą substancję. Następnie mikstura dodawana jest do zawiesiny z cząsteczkami otoczonymi HCG. W przypadku ciąży nie dojdzie do reakcji, gdyż anty-HCG ulegnie neutralizacji. Jeżeli natomiast kobieta nie jest w ciąży, wówczas cząsteczki aglutynują (zbijają się w kupki) pod wpływem niezobojętnionej gonadotropiny komórkowej. W nowszych testach powoduje to zmianę zabarwienia specjalnego paska w zestawie ciążowym na niebiesko.

Zapewne czekałaś długo na okazję do przeprowadzenia próby ciążowej. Jeśli pierwsza próba da wynik ujemny, powtórz test po upływie kilku dni, gdy, w razie ciąży, wzrośnie poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG).

 

Related Articles