Najlepszy czas na poczęcie dziecka –

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 89 0

Dziecko może zostać poczęte tylko w okresie owulacji, czyli mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. A więc aby zajść w ciążę, warto ustalić, kiedy przypadają dni płodne.
Na wiodący do ciąży cykl procesów składają się owulacja (jajeczkowanie), zapłodnienie i zagnieżdżenie jaja. Owulacja jest uwolnieniem jaja z jajnika. Następnie jajo zostaje zapłodnione przez męskie nasienie. Zapłodnione jajo zagnieżdża się najczęściej w macicy. Do zapłodnienia dochodzi na ogół w ciągu 48 godzin od owulacji.
Trudno jednak precyzyjnie określić termin poczęcia, ponieważ okresy u kobiety potrafią występować bardzo nieregularnie. Chociaż wiadomo, że zagnieżdżenie następuje po upływie około 7 dni od zapłodnienia, zapłodnienie zaś ma miejsce w ciągu dwóch dób od owulacji, nie zawsze bywa możliwe wyliczenie czasu samego jajeczkowania.
Owulacja pojawia się 14 dni przed oczekiwanym kolejnym okresem. Niestety, w większości przypadków nie oznacza to zarazem dwóch tygodni od ostatniej menstruacji, gdyż cykle miesiączkowe mają u różnych kobiet rozmaitą długość. Czasem trwają zaledwie 21 dni, a czasami aż 38 dni (średnio – 28 dni).

Related Articles