Naturalne odczucia kobiety w ciąży

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 60 0

Płód rozwija się bardzo szybko podczas pierwszego trymestru ciąży, chociaż z zewnątrz niemal nie sposób tego dostrzec. W tych początkowych miesiącach czasem nie widać nawet, że kobieta spodziewa się dziecka.
Może się wydać niewiarygodne, że w twoim ciele rozwija się nowe życie, choć nikt o tym nie wie. Być może sądzisz, iż aby czuć się inaczej, trzeba inaczej wyglądać – a przecież tak się nie dzieje.

Nawet około 12 tygodnia nie będziesz się odróżniać zewnętrznie od innych kobiet. W tym okresie macica ma nadal rozmiary piłki tenisowej, a w twoim wyglądzie zajdą do owej pory ledwie dostrzegalne zmiany.

Dostrzeżesz je mimo wszystko, stając nago przed lustrem. Brodawki sutkowe zapewne się powiększą, a obwódki wokół nich przybiorą ciemniejszą barwę. Piersi staną się pełniejsze i cięższe. To wszystko będzie jednak niedostrzegalne dla postronnych.

Prawdopodobnie poczujesz się zupełnie inaczej. Możesz mieć odczucie „pełności” w dolnych partiach brzucha, częściej oddawać mocz, często walczyć z nudnościami. W ciągu dnia może cię ogarniać przemożna senność. Nie przyćmi to jednakże twojego entuzjazmu i podekscytowania, również w następnych miesiącach.

Niepokoje

Niemal każdy przyszły rodzic-w szczególności matki – przeżywają niepokoje, związane z podjęciem nowej roli. Zastanawiamy się: Czy dziecko będzie udane? Czy będzie zdrowe? Jak przebiegnie poród? Czy okażemy się dobrymi rodzicami? Czy damy sobie radę?

Podobne niepokoje to rzecz całkowicie normalna i doświadcza ich w trakcie ciąży większość kobiet. Nie są one przejawem słabości; przeciwnie – wskazówką, że poważnie traktujesz wejście w nową życiową rolę.

Wiele kobiet w ciąży miewa złe sny, których treścią jest poród i macierzyństwo. Sny pełnią dwie istotne funkcje. Z jednej strony wydobywają z podświadomości ukryte obawy i lęki, które można rozwiać. W pewien sposób przygotowują też do nowej roli.

Komunikowanie się z dzieckiem

Więź pomiędzy matką a dzieckiem jest czymś wyjątkowym i odnosi się to również do okresu ciąży, nim dziecko przyjdzie na świat. Ojcowie najczęściej nie są tak blisko z dziećmi przed powodem. I rzecz zrozumiała, gdyż to kobieta ma bezpośredni i stały fizyczny kontakt z rozwijającym się płodem, mimo wszystko także ojciec powinien od początku być silnie zaangażowany w los swego przyszłego potomstwa.

Niektórzy ojcowie decydują się na nawiązanie bezpośredniej więzi z dzieckiem, „rozmawiając” z nim, gdy znajduje się jeszcze w matczynym łonie. Są nawet tacy, którzy utrzymują, że rozpoznają swoje dziecko po pierwszym krzyku, co zapewne stanowi rezultat owych wcześniejszych prób nawiązania „telepatycznego” kontaktu. Nie wiadomo, w jaki sposób i co dziecko, będące jeszcze w łonie, widzi, słyszy, odczuwa, z pewnością jednak nie zaszkodzi pogłaskać brzemienny brzuch, przemówić doń ciepło, ukoić go muzyką – uczynić coś miłego i sprawiającego przyjemność.

Uszy płodu są dość dobrze ukształtowane, poczynając już od siódmego tygodnia ciąży. Wiemy, że dźwięki ze świata zewnętrznego w jakimś stopniu przenikają przez brzuch matki i docierają do dziecka. Jeszcze silniej oddziałuje na dziecko muzyczny rytm. Badania ultrasonograficzne wykazały, że 24-25-tygodniowy płód reaguje na donośniejsze dźwięki docierające do brzucha matki „odruchowym mruganiem’1.

„Dysponując nowoczesnym sprzętem, mówi dr Leo Simmer, pediatra i neonatolog z Guy’s Hospital w Londynie, potrafimy dowieść, że kierowanie bodźców dźwiękowych do macicy wywołuje reakcję płodu”.

Wykazano, iż dzieci jeszcze przed narodzinami są w stanie nie tylko odbierać, ale i zapamiętywać niektóre odgłosy i dźwięki. Umieją też rozpoznawać intonację głosu: nauka rozpoczyna się zatem nim nastąpi poród. Niewykluczone, że twoje dziecko będzie umiało odróżnić spośród wielu dźwięków głos twój oraz twojego partnera.

Related Articles