Odejście wód płodowych

Category: Poród 30 0

Pęcherz płodowy jest innym określeniem worka owodniowego, czyli worka wy¬pełnionego płynem chroniącym płód. Kiedy pęka pęcherz płodowy, wypływają z niego wody płodowe. Często wody płodowe odchodzą na krótko przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jednakże w większości przypadków pęcherz płodowy pęka dopiero w trakcie akcji porodowej.

Gdy pęka pęcherz płodowy, możesz poczuć obfity wypływ płynu i następnie jego sączenie się lub tylko powolne sączenie płynu, niezależne od twojej woli. Użyj wtedy higienicznych podpasek, które wchłoną płyn, i nie będziesz skrępowana tą sytuacją.
Skontaktuj się z lekarzem od razu, gdy pęknie pęcherz płodowy. Lekarz zapewne zaleci ci zgłoszenie się do szpitala. Jeżeli przewidywany termin porodu jeszcze jest dość odległy, lekarz prowadzący ciążę cię zbada. Nie musi to oznaczać końca ciąży, ale lekarz zaleci leczenie zapobiegające infekcji. Gdy pęka pęcherz płodowy, ryzyko infekcji wzrasta.
Zapewne obawiasz się, że pęcherz płodowy pęknie, gdy będziesz znajdować się w miejscu publicznym. Nie martw się, zdarza się to bardzo rzadko. Jeżeli zdarzy się tobie, ludzie na pewno okażą zrozumienie i zaproponują pomoc. Przecież każdy widzi, że jesteś w ciąży!

Co mam zrobić, kiedy zaczną odpływać wody płodowe?
Natychmiast skontaktuj się z lekarzem i postępuj według jego zaleceń. Jeżeli przewidywany termin porodu jest dość odległy, zostaniesz przebada¬na. Jeżeli lekarz stwierdzi, że poród jest nieunikniony, zostaniesz skierowana do szpitala.

 

Related Articles