Optymalny czas na ciążę

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 301 0

Ty i twój partner powinniście wziąć pod uwagę wiele czynników planując ciążę. Wśród nich kluczowe znaczenie odgrywa wiek przyszłej matki. Z czysto biologicznego punktu widzenia najlepszym okresem na poczęcie dziecka jest dla kobiety okres pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Faza biologicznej niepłodności rozpoczyna się bowiem około dziesięć lat przed menopauzą (kiedy krwawienia miesięczne zanikają bądź stają się nieregularnie). Wobec faktu, że kobieta nie wie, kiedy wejdzie w okres menopauzalny – u jednych zaczyna się on szybciej niż u innych – roztropnie będzie nie odkładać zanadto planów poczęcia dziecka.

Jednakże i inne ważkie czynniki wpływają na owe plany: kariery zawodowe obojga partnerów, ich inne obowiązki, sytuacja mieszkaniowa, stan ich wzajemnych uczuć, zasoby materialne itp. Wszystkie te sprawy są nie tylko ważne same w sobie, ale i mogą stanowić po¬wód stresu czy niepokoju.

Trudności w zajściu w ciążę bywają niewytłumaczalne, niemniej niewątpliwie mają w tym swój udział także czynniki emocjonalne. Równie oczywiste, że jakakolwiek sprawa, która odpowiada za stres u jednego z partnerów, jest w stanie opóźnić datę poczęcia. Może się zdarzyć, iż zawsze coś będzie stało na przeszkodzie, jednak lepiej zdecydować się na dziecko w okresie względnie sprzyjających okoliczności. Przykład: zapewne nie chciałabyś zajść w ciążę podejmując nową pracę – w takiej sytuacji lepiej z tym nieco za¬czekać.

Pomimo to należy brać pod uwagę, że z upływem lat obniża się płodność i może za¬istnieć niebezpieczeństwo, iż gdy wreszcie zrealizujesz ambicje zawodowe, zdobędziesz mieszkanie, staniesz na nogi finansowo itp. i uznasz, że w końcu czas na dziecko zajście w ciążę okaże się trudniejsze, niż oczekiwałaś.

Jeżeli oboje partnerzy chcą i odczuwają gotowość podjęcia rodzicielskich ról, to lepiej z tym nie zwlekać, niezależnie od sytuacji zawodowej i materialnej

Jak szybko dojdzie do poczęcia?

Mniej więcej co siódma para ma problemy z poczęciem dziecka. Sprawa nie jest więc wyjątkowa i nie warto zbytnio zaprzątać sobie nią głowy, jeśli oczekiwanie na ciążę nie przeciągnie się na ponad rok.
Około 90% par doczekuje się ciąży w ciągu roku. U kolejnych 5% wymaga to dwuletniego okresu prób. Garstce z pozostałych udaje się doprowadzić do zapłodnienia po ponad dwóch latach współżycia. Wiele par, które potrzebują roku czy dwóch lat na poczęcie dziecka, cieszy się znakomitym zdrowiem i nie ma problemów z płodnością. Po prostu czasami trochę to trwa.
Jednakże jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia po upływie około roku, a współżyjesz z partnerem co najmniej trzy razy w trakcie dni płodnych podczas kolejnych miesięcy, powinniście oboje zgłosić się do lekarza i zasięgnąć pora¬dy ginekologa. Dobrze, jeśli w rozmowie ze specjalistą uczestniczą oboje partnerzy.

Related Articles