Picie alkoholu w ciąży

Category: Jestem w ciąży - Przebieg Choroby .. 148 0

Mężczyźni, którzy spożywają duże ilości alkoholu wytwarzają osłabione plemniki, które nie wytrzymują trudów wędrówki ku kobiecemu jaju. Nierzadko też płodzą oni dzieci z poważnymi wadami wrodzonymi. Kobiety pijące w czasie poczęcia lub w ciąży alkohol w nadmiernych ilościach mogą wydać na świat upośledzone potomstwo.

Alkohol jest trucizną, która uszkadza komórki produkujące plemniki. Długotrwałe nadużywanie trunków jest w stanie ograniczyć zdolności rozrodcze mężczyzn i w konsekwencji utrudnić poczęcie dziecka.
Wielu lekarzy twierdzi, że okazjonalny drink nie czyni szkody, inni z kolei zalecają całkowitą rezygnację z alkoholu w czasie przed spłodzeniem dziecka i w trakcie ciąży. Wszyscy jednak zgadzają się co do tego, iż systematyczne upijanie się niekorzystnie wpływa na płodność i może stanowić poważne zagrożenie dla płodu.
Dwa kieliszki wina (nie mocnych alkoholi) na tydzień – ale nie więcej – może i nie zaszkodzi brzemiennej kobiecie, pamiętajmy jednak, że alkohol przenika do łożyska, a więc i do organizmu dziecka. Należy zrezygnować całkowicie z mocnych alkoholi przed poczęciem potomstwa oraz w trakcie samej ciąży.
Jeśli urodziłaś już poważnie uszkodzone dziecko, a teraz chcesz mieć następne, twój partner powinien poważnie pomyśleć o zrezygnowaniu z picia na trzy miesiące przed zaplanowanym poczęciem i wytrwać w abstynencji do momentu, gdy upewnisz się, że jesteś przy nadziei. Ty nie powinnaś sięgać po napoje alkoholowe przez całą ciążę.
Dzieci alkoholików nierzadko przychodzą na świat z tzw. płodowym zespołem alkoholowym. W jego skład wchodzą liczne defekty fizyczne i umysłowe, m.in. niedorozwój fizyczny, wady serca, zniekształcone rysy twarzy, małogłowie, zaburzenia koordynacji i ruchu, opóźnienie rozwoju intelektualnego. Bywa, że takie dzieci już rodzą się uzależnione od alkoholu i mają zespół odstawienia, dlatego są zalęknione, niespokojne i nadpobudliwe. Sprawiają kłopoty podczas karmienia i rozwijają się wolniej od rówieśników. W stadium objawów zespołu odstawienia trzeba im podawać środki uspokajające.
Jeśli sądzisz, że możesz mieć problem alkoholowy lub kłopoty z zaniechaniem picia w kluczowej fazie przed poczęciem dziecka, po¬rozmawiaj z lekarzem lub poszukaj pomocy w jednej ze specjalistycznych placówek.

 

Related Articles