Położenie dziecka przed porodem

Category: Poród 267 0

Możesz usłyszeć, że twoje szykujące się do przyjścia na świat dziecko znajduje się w położeniu miednicowym. Oznacza to, że dziecko nie jest ułożone główką na dół względem kanału rodnego, lecz jego nogi lub pośladki znajdują się w ujściu do pochwy.
Jedną z wielu przyczyn położenia miednicowego jest niedojrzałość płodu. Pod koniec drugiego trymestru zazwyczaj każde dziecko znajduje się w położeniu miednicowym. Kiedy nadchodzi czas porodu w trzecim trymestrze, dziecko z reguły przyjmuje pozycję głową w dół, przygotowując się do porodu.

 

W ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem dziecko powinno znajdować się w macicy głową do dołu. Jeżeli dziecko nadal ma położenie miednicowe, lekarz może spróbować przekręcić dziecko, a jeżeli to się nie uda, może przygotować cię na cesarskie cięcie.
Rozróżnia się różne rodzaje położenia miednicowego i innych położeń płodu. Zalicza się do nich
• Położenie miednicowe zupełne – jedno lub oba kolana są zgięte, nie wyprostowane.
• Położenie miednicowe niezupełne pośladkowe – kończyny dolne są zgięte w stawach biodrowych i wyprostowane w stawach kolanowych. Stopy znajdują się przy twarzy lub główce dziecka.
• Położenie miednicowe niezupełne stópkowe – stopa lub kolano znajduje się w kanale rodnym i przoduje w stosunku do pozostałych części ciała.
• Ułożenie twarzyczkowe – głowa dziecka jest odchylona do tyłu i twarz jest częścią przodującą w kanale rodnym.
• Ustawienie poprzeczne – dziecko leży w poprzek macicy. Głowa znajduje się z jednej bocznej strony macicy, pośladki – z drugiej.
• Ustawienie ramieniowe – ramiona są częścią przodującą w kanale rodnym.
Istnieje wiele opinii na temat rozwiązania porodu, gdy dziecko znajduje się w położeniu miednicowym. Od dawna takie porody były prowadzone siłami natury przez pochwę; w pewnym okresie ginekolodzy stwierdzili, że najbezpieczniejszym sposobem przeprowadzenia porodu jest cesarskie cięcie. Niektórzy lekarze uważają jednak, że kobieta może urodzić dziecko bez trudności, jeżeli nie ma innych komplikacji.

Czasami lekarz może spróbować obrócić dziecko znajdujące się w położeniu miednicowym. Próba obrotu zewnętrznego jest możliwa tylko w warunkach intensywnego nadzoru i możliwości szybkiej interwencji operacyjnej. Lekarz kładzie ręce na twoim brzuchu. Delikatnymi ruchami rąk stara się przekręcić dziecko do pozycji główkowej.
Obrót przeprowadzany jest z zastosowaniem ultrasonografii, ponieważ lekarz musi kontrolować pozycję dziecka.

Related Articles