Praca a ciqża

Category: Jestem w ciąży - Przebieg Choroby .. 102 0

Przy podejmowaniu decyzji o zajściu w ciążę, powinnaś zastanowić się także nad charakterem wykonywanej przez ciebie pracy, czy nie spowoduje ona zagrożeń dla rozwoju płodu.
Niektóre zawody mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju ciąży, zwłaszcza gdy przyszła matka styka się codziennie w pracy ze szkodliwymi substancjami – chemikaliami, gazami i związkami promieniotwórczymi. W rozdziale tym rozpatrzymy, w jaki sposób styl twojego życia może wpłynąć na przebieg ciąży oraz poświęcimy uwagę zagrożeniom, jakie mogą nieść ze sobą warunki wykonywanej pracy. W przypadku, gdy warunki twojej pracy są szkodliwe, do czasu ich usunięcia lepiej stosować skuteczne środki antykoncepcyjne.

Bardzo ważny jest także sposób traktowania kobiet ciężarnych w twoim zakładzie pracy. Czy istnieje program pomocy dla ciężarnych oraz przyszłych matek, jakie dodatkowe przywileje zapewnia zakład kobiecie ciężarnej, a później karmiącej matce, czy są możliwości dodatkowego ubezpieczenia się i po¬mocy medycznej. W większości zakładów pracy ciężarne mają np. zapewnione częstsze przerwy w pracy. Warto to sprawdzić wcześniej – przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę. Niezorientowanie oraz niewłaściwe planowanie ciąży i porodu (lub brak takich planów) mogą narazić cię na nieprzewidziane wydatki sięgające nawet kilku tysięcy dolarów, związane z opieką medyczną i faktem posiadania dziecka.
Szczególnej uwagi wymagają kobiety, które większą część dnia pracują w pozycji stojącej. Zazwyczaj rodzą one mniejsze dzieci. Taka praca jest wyjątkowo groźna dla kobiet, które w przeszłości miały poronienia lub niewydolność szyjki macicy. Niezależnie od wszystkiego, przed zaplanowaniem ciąży powinnaś omówić z lekarzem także rodzaj i charakter wykonywanej przez ciebie pracy.

Related Articles