Przygotowanie do ciąży czyli stan zdrowia

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 90 0

W ostatnim okresie w medycynie obserwuje się ogromny postęp: wprowadzono wiele nowoczesnych metod diagnostycznych, które umożliwił prze¬łom technologiczny, jaki dokonał się w czasie ostatniej dekady; powstało wiele innowacyjnych technik leczenia, odkryto też nowe leki. Dzięki prawdziwej eksplozji wiedzy o funkcjonowaniu organizmu człowieka docenia¬my obecnie znaczenie, jakie stan zdrowia matki wywiera na rozwój płodu. Tylko zdrowa kobieta jest odpowiednio przygotowana do przebycia ciąży i urodzenia zdrowego noworodka.
 
 
W przeszłości uwaga lekarzy prawie wyłącznie koncentrowała się na stanie zdrowia kobiety ciężarnej. Obecnie większość lekarzy podkreśla, że o zdrowie przyszłej matki i jej dziecka należy zadbać znacznie wcześniej, przed zajściem w ciążę. Nie wystarczy nawet najlepsza opieka lekarska podczas 9 miesięcy trwania ciąży. Ostatnio uważa się, że by ciąża i poród uwieńczone zostały sukcesem, należy otoczyć kobietę troskliwą opieką przynajmniej 12 miesięcy przed planowanym rozwiązaniem. Wtedy pierwsze 3 miesiące po¬święcone są przygotowaniu organizmu przyszłej matki do ciąży i zadbaniu o jak najlepszy stan jej zdrowia.

 
 
Przygotowania do ciąży
 
 
Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania pomoże przyszłej matce odpowiednio postępować i planować działania prowadzące do możliwie optymalnego stanu zdrowia, tak aby bez kłopotów mogła przebyć ciążę i urodzić zdrowe dziecko:
• Czy ważę tyle, ile chciałabym ważyć przy zajściu w ciążę?
• Czy regularnie uprawiam ćwiczenia fizyczne?
• Czy planuję lub muszę w najbliższym czasie przeprowadzić badania rentgenowskie?
• Czy powinnam zrobić dodatkowe szczepienia, na przykład przeciw¬ko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub szczepionką MMR (przeciwko różyczce, odrze i śwince)?
• Czy ciąża nie koliduje z moimi planami życiowymi – nauką, karierą, podróżami?
• Czy palenie tytoniu powinnam rzucić przed zajściem w ciążę, a jeśli tak, to ile wcześniej, czy też w czasie trwania ciąży?
• Czy nadużywam leków, alkoholu lub narkotyków?
Odpowiedzi na powyższe pytania udzielone dopiero w czasie trwania ciąży mogą stać się źródłem poważnego niepokoju ciężarnej kobiety. Tymczasem wcześniejsze przemyślenie zawartej w nich treści pomoże nie tylko ocenić zdrowie, a więc i zdolność organizmu kobiety do poczęcia dziecka, ale umożliwi też podjęcie odpowiednich działań i wyeliminuje groźbę wy¬stąpienia poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Kiedy większość odpo¬wiedzi dowiedzie nieprzygotowania kobiety do roli matki, lepiej zapobiegać ciąży, a w tym czasie zmienić tryb życia.

Related Articles