Radzenie sobie z bólem porodowym

Category: Poród 18 0

Poród jest bolesny; oczekiwanie na ten ból wzbudza u ciężarnej lęk, narasta w niej niepokój. To jest normalne. Jeżeli boisz się bólu i tego, jak go wytrzymasz, zacznij szukać jak najwięcej informacji na ten temat.
Blok zewnątrzoponowy nie jest skuteczny u niektórych kobiet. Czasami znosi u kobiety parcie i konieczne jest zastosowanie kleszczy lub próżniociągu położniczego.

Działanie uboczne bloków podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego. Każde znieczulenie stosowane u kobiety podczas porodu może wywołać nagły spadek ciśnienia krwi, co z kolei powoduje spowolnienie czynności serca noworodka. Środki znieczulające nie są stosowane u kobiet, które obficie krwawią, lub jeżeli u dziecka występuje zaburzenie akcji serca. Rodząca może odczuwać bardzo silny ból głowy, jeżeli przy wykonywaniu tego rodzaju znieczulenia wprowadzana igła przejdzie przez oponę rdzenia kręgowego i naruszy rdzeń kręgowy. Zdarza się to rzadko.
Znieczulenie dooponowe umożliwiające chodzenie. Znieczulenie to może być podane kobiecie odczuwającej bardzo silny ból we wczesnym okresie porodu (rozwarcie szyjki macicy mniejsze niż 5 cm). Mała ilość środka narkotycznego jest wstrzykiwana cienką igłą do płynu mózgowo-rdzeniowego, co znosi ból i nie ma prawie żadnego działania ubocznego.
Dawka leku jest mała, nie wywołuje senności ani u matki, ani u dziecka. Funkcje motoryczne i czuciowe pozostają niezmienione, rodząca może chodzić lub siedzieć na krześle.
Znieczulenie obejmuje tylko okolicę miednicy; nie przeszkadza w chodzeniu i nie wywołuje bólu głowy.
Jak przy znieczuleniu zewnątrzoponowym, musisz mieć założone dojście do żyły przez cały czas porodu. Spowodowane jest to koniecznością przetaczania płynów dożylnie, jeżeli następuje spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Related Articles