Rola lekarza oraz podstawowe badania przed ciążą

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 101 0

Najlepszym sposobem przygotowania się do ciąży jest wizyta u lekarza jeszcze przed zamierzonym poczęciem. Dobrze wybrać się do zaufanego ginekologa, który zapewni ci opiekę podczas ciąży i dopilnuje w czasie porodu oraz połogu. Z nim będziesz mogła przedyskutować wszystkie wątpliwości, przy jego pomocy ocenisz, czy twój organizm jest rzeczywiście przygotowany do poczęciu dziecka. Dzięki niemu uzyskasz też pewność, że jesteś całkiem zdrowa, a więc tym samym gotowa do zajścia w ciążę.
Być może jednak stan twojego zdrowia wymaga poprawy, zanim uda ci się zajść w ciążę. Jeśli nie będziesz leczyć istniejących chorób, mogą one uniemożliwić zajście w ciążę lub negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Dla dobra dziecka konieczna jest zmiana przyjmowanych dotychczas leków, a nieraz nawet zmiana stylu życia.

Ocena funkcjonowania organizmu

Gruntowne badania lekarskie pozwalają niejednokrotnie zapobiec problemom zdrowotnym, jakie mogą pojawić się u – wydawałoby się – zdrowej kobiety w czasie ciąży. Do ważnych badań należy wymaz z szyjki macicy oraz badanie palpacyjne piersi pacjentki. Do niezbędnych badań laboratoryjnych, wykonywanych przed zajściem w ciążę, zalicza się określenie miana przeciwciał przeciwróżyczkowych oraz grupy krwi przyszłej matki, a zwłaszcza czynnika Rh.
Jeśli byłaś narażona na kontakt z osobami chorymi na AIDS lub wirusowe zapalenie wątroby, lekarz zaleci wykonanie badań. Gdy w twojej rodzi¬nie występują jakieś choroby dziedziczne, np. cukrzyca, poproś lekarza, żeby zlecił badania pozwalające na ich wykluczenie u ciebie. Kiedy cierpisz na choroby przewlekłe, np. leczysz się z powodu niedokrwistości, lub miałaś kłopoty z donoszeniem ciąży, lekarz może zaproponować wykonanie dodatkowych badań.

Badania rentgenowskie oraz inne badania obrazowe

Jeśli lekarze zlecają ci wykonanie badań radiologicznych, możesz przedtem poprosić o wykonanie testu ciążowego. Zapobiegaj ciąży w okresie poprzedzającym badania, jak również jakiś czas po ich przeprowadzeniu. Do badań takich należą: zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa (CT), jądrowy rezonans magnetyczny (MRI). Najlepszym, bo najbezpieczniejszym dla zrobienia badań momentem jest okres bezpośrednio po zakończeniu miesiączki, kiedy kobieta może być pewna, że nie jest w ciąży. Gdy z jakichkolwiek powodów istnieje konieczność seryjne¬go powtarzania tych badań, w czasie kiedy jesteś wielokrotnie narażona na dawki promieniowania powinnaś stosować środki antykoncepcyjne (patrz 14 tydzień ciąży).
W mojej praktyce zdarzało się dość często, że badaniom rentgenowskim poddawane były nieświadome ciąży pacjentki w 1 lub nawet 2 miesiącu ciąży. Ostatnio zgłosiła się do mnie Susan, która przed 3 tygodniami z powodu zaburzeń jelitowych miała przeprowadzone seryjne badania radiologiczne przewodu pokarmowego. Okazało się, że jest właśnie w 8 tygodniu ciąży i bardzo obawia się o rozwój dziecka. Niewiele mogłem jej poradzić. Ocena wpływu otrzymanej dawki promieniowania rentgenowskiego na rozwój płodu jest niezwykle trudna, a w wielu przypadkach niemożliwa. Dla¬tego lepiej jest sprawdzić, czy nie jesteś w ciąży, zanim poddasz się badaniom radiologicznym albo badania te przeprowadzić bezpośrednio po ustaniu krwawienia miesiączkowego.

Zrzuć zbędne kilogramy

Zanim zajdziesz w ciążę, zastanów się nad swoją wagą. W momencie poczęcia dziecka nie powinnaś mieć ani niedowagi, ani nadwagi, ponieważ każdy z tych stanów mógłby niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.
Ciąża nie może też przypadać na okres, kiedy stosujesz diety odchudzające. Mają one z gruntu założony niedobór składników odżywczych i mogą pozbawić zaopatrzenia w nie zarówno organizm matki, jak i dziecka.

Related Articles