Szkoła rodzenia czy warto się do niej zgłosić ?

Category: Poród 19 0

Zaplanuj wcześniej, gdzie chciałabyś’ uczęszczać do szkoły rodzenia. Gdy masz za sobą około 20 tygodni ciąży, zacznij szukać odpowiedniej szkoły rodzenia, blisko miejsca zamieszkania. Udział w kursie zasadniczym szkoły rodzenia rozpocznij na początku trzeciego trymestru lub około 27. tygodnia ciąży. Najkorzystniej jest zaplanować zakończenie zajęć w szkole rodzenia na co najmniej parę tygodni przed wy¬znaczonym terminem porodu.

Dlaczego warto zgłosić się do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia to najlepszy sposób przygotowania się do tego ważnego i wspaniałego momentu w twoim życiu! Spotkasz ludzi, którzy mają podobne problemy. Osoby prowadzące zajęcia dostarczą wielu informacji. Jest to skuteczna metoda zapoznania się z problematyką porodową lub odświeżenia pamięci, jeżeli już wcześniej rodziłaś.
Szkoła rodzenia jest przydatna nie tylko dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Zajęcia w niej zalecane są kobietom, które: mają nowego partnera; już dość dawno urodziły poprzednie dziecko; mają pytania dotyczące poro¬du; chciałyby ponownie przygotować się do porodu i narodzin dziecka.
Szkoły rodzenia mają różne programy. Z reguły szkoły te są organizowane przy szpitalach ginekologiczno-położniczych, poradniach dla kobiet lub przez osoby prywatne: położne, lekarzy, pedagogów i psychologów, w oparciu o placówki służby zdrowia.
Lekarz ginekolog powinien służyć informacją na temat szkół rodzenia znajdujących się w twoim najbliższym otoczeniu. Może ci także doradzić, jaka szkoła będzie dla ciebie najlepsza. Zapytaj o nie w szpitalu lub poradni. Porozmawiaj na ten temat także ze znajomymi, którzy mają dzieci.
Badania naukowe wykazały, że kobiety, które uczęszczały do szkoły rodzenia, mają łatwiejszy poród, potrzebują mniej leków, rzadziej dochodzi u nich do zabiegów ingerujących w akcję porodową i mają lepsze nastawienie psychiczne do porodu niż pozostałe.

Czego się nauczę w szkole rodzenia ?

Szkoła rodzenia pozwala zdobyć odpowiednią wiedzę na temat przebiegu porodu i narodzin dziecka, uczy technik oddychania i zachowania się podczas porodu fizjologicznego, czyli dokonującego się siłami natury, daje informacje na temat cesarskiego cięcia i innych procedur medycznych wykonywanych w szpitalu, metod zmniejszania bólu, a także postępowania w okresie połogu.
Dowiedz się, czy twoje ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje, przynajmniej częściowo, koszty nauki w szkole rodzenia.
Metoda Lamaze’a. Jest to najstarsza metoda przygotowania do porodu oparta na psychoprofilaktyce. Obejmuje ćwiczenia fizyczne, relaksujące i oddechowe oraz wsparcie psychiczne. Postępowanie to zmniejsza napięcie emocjonalne i ból podczas porodu.
Metoda Bradleya. Metoda Bradleya uczy relaksacji i samokoncentracji. W tej metodzie nie stosuje się żadnych środków farmakologicznych w zwalczaniu bólu.
Metoda Grantly Dick-Read. Metoda Grandy Dick-Read jest oparta na przerwaniu samonapędzającego się cyklu strach-wzrost napięcia-ból w czasie porodu. W tej metodzie po raz pierwszy włączono przyszłego ojca do aktywnego uczestnictwa w proces narodzin dziecka.

Jak mam wybrać najlepszą dla mnie szkołę rodzenia?

Oto kilka wskazówek pomocnych w wyborze odpowiedniej szkoły rodzenia:

• Dowiedz się, jakie szkoły rodzenia są prowadzone blisko twojego miejsca za¬mieszkania.
• Porozmawiaj ze znajomymi i krewnymi, którzy uczęszczali do różnych szkół rodzenia.
• Zastanów się, czy chcesz rodzić bez żadnych leków, czy też dopuszczasz możliwość zastosowania środków przeciwbólowych.
• Dowiedz się, jakie kwalifikacje mają instruktorzy prowadzący zajęcia.
• Odwiedź kilka szkół rodzenia i poradź się instruktorów, aby pomogli ci wybrać zajęcia najlepiej dostosowane do twoich potrzeb.

Related Articles