Wczesne objawy ciąży

Niektóre kobiety utrzymują, że wiedzą dokładnie, iż (oraz kiedy) zaszły w ciążę. Nie czują potrzeby wyczekiwania oznak – są pewne odmiennego stanu i już. Zdaniem części specjalistów ma to coś wspólnego z pierwszymi przemianami w gospodarce hormonalnej, charakterystycznymi dla okresu ciąży. Opisane „wyczucie” nie wystarcza wszakże licznym przyszłym matkom, które chcą konkretnego potwierdzenia ciąży

Dla większości kobiet niektóre z wymienionych poniżej zewnętrznych oznak (lub wszystkie) stanowią przydatne wskazówki podczas bycia w ciąży; pewne z tych objawów można doświadczać już w ciągu pierwszych tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży Zmęczenie

Pierwszą zauważalną oznaką bywa czasem uczucie zmęczenia. Nieliczne kobiety odczuwają na początku ciąży przypływ energii, jednak zdecydowana większość doznaje osobliwego wyczerpania, które wcześniej się nie zdarzało.

Czasami w godzinach popołudniowych przychodzi tak silne znużenie, że trzeba przerwać wszelkie zajęcia i po prostu odczekać, aż owo uczucie przemożnego letargu odpłynie. Niektóre z kobiet w ciąży zapadają w sen nawet w połowie dnia, pomimo że wstały z łóżka zaledwie kilka godzin wcześniej po dobrze przespanej nocy.

Objawy ciąży Zatrzymanie miesiączki

Pierwsza konkretna oznaka ciąży to zatrzymanie miesiączki. Ciąża jest wprawdzie najczęściej spotykaną przyczyną zatrzymania menstruacji, niemniej nie jedyną. Nie należy zatem po odnotowaniu takiego objawu automatycznie przyjmować, że jest się w odmiennym stanie, acz dla kogoś, kto stara się zajść w ciążę, będzie to zapewne najbardziej prawdopodobną przyczyną.

Objawy ciąży Poranne nudności

Wiele przyszłych matek cierpi na poranne nudności, spowodowane po części większym stężeniem pewnych hormonów we krwi. Nagły przypływ hormonów może drażnić śluzówkę żołądka, co z kolei wywołuje mdłości.

Nudności takie na ogół występują rankiem, choć czasami zdarzają się także w innych porach dnia. W istocie niektóre kobiety odczuwają je przez całe dnie w trakcie pierwszych tygodni ciąży. Dolegliwości te pojawiają się mniej więcej w połowie drugiego miesiąca i najczęściej ustępują po piętnastym tygodniu ciąży. Bywa, choć wyjątkowo, że ciągną się aż do rozwiązania.

Objawy ciąży Oddawanie moczu

Inną typową wczesną oznaką ciąży jest częstsze oddawanie moczu. Można to zauważyć już w tydzień po zapłodnieniu. Częściowo dzieje się tak za sprawą ucisku powiększonej macicy na umiejscowiony w jej pobliżu pęcherz moczowy, po części zaś wskutek zmian w napięciu mięśni, wywołanych przez zmiany hormonalne. Wspomniany objaw charakteryzuje pierwsze 8-9 tygodni ciąży. Po tym okresie macica z płodem przesuwa się ku przodowi i w ten sposób ucisk na pęcherz ulega pewnemu osłabieniu.

Jednakże niektóre kobiety odczuwają potrzebę częstego oddawania moczu przez cały okres ciąży. Wcale nie tak rzadko zdarza się też popuszczanie niewielkich ilości moczu pod wpływem gwałtownego kaszlu lub śmiechu. Jeśli przytrafia się to również tobie, noś dopasowane majtki z lekką wkładką higieniczną.

Objawy ciąży  Nadwrażliwość piersi

Możesz odczuwać mrowienie oraz bolesną wrażliwość sutek, a także całych piesi, które sprawiają wrażenie cięższych. Mogą się także powiększyć już w bardzo wczesnym okresie ciąży. Brodawki sutkowe stają się twardsze i wyjątkowo wrażliwe. Mogą także zmienić zabarwienie na bardziej brązowe, a drobne białawe punkty na otoczce brodawki bywają bardziej widoczne. Nadwrażliwość piersi ustępuje zazwyczaj mniej więcej po upływie ósmego tygodnia ciąży.

Objawy ciąży Wrażenia smakowe

Niewykluczone, że odczuwasz w ustach charakterystyczny posmak – określany często jako metaliczny – i dość zdecydowanie zmieniają się twoje gusta, jeśli chodzi o jedzenie i picie

–    czasami już w pierwszych dniach ciąży.

Ciężarne kobiety nierzadko odczuwają niechęć do smażonych potraw, kawy i alkoholu (i na całe szczęście, gdyż szkodzą one zdrowiu płodu). Mogą jednakże przejawiać osobliwą ochotę na różne inne produkty spożywcze

–    w tym także na słodycze i wysokokaloryczną a małowartościową żywność – których lepiej unikać.

Objawy ciąży Zaparcia

Zaparcia dają się we znaki podczas ciąży i wzmagają ogólne niemiłe poczucie wzdęcia. U podłoża zaparć leżą zmiany hormonalne, które czynią mięśnie układu trawiennego mniej sprawnymi.

Nie bierz żadnych środków przeczyszczających, lecz zamiast tego przestrzegaj zasad zdrowego stylu życia