Wiarygodność testu ciążowego oraz błędy popełniane podczas próby ciążowej

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 132 0

Próba ciążowa jest wiarygodna, gdy przeprowadzi ją doświadczony lekarz bądź farmaceuta.W przypadku korzystania z pewnych zestawów, sprzedawanych do użytku domowego, podczas ich stosowania należy zwrócić uwagę na to, by nie popełnić któregoś z poniższych błędów:

• przeprowadzenie testu w niewłaściwy sposób • pomyłkowa interpretacja wyniku. Sporadycznie zdarza się ponadto, że zawarta w zestawie substancja reaktywna nie zadziała w odpowiedni sposób.

Wynik ujemny

Jeżeli pierwsza próba przyniesie ujemny rezultat, przeprowadź próbę powtórnie kilka dni później, do tego czasu bowiem poziom HCG powinien wzrosnąć (jeśli jesteś w ciąży). Jeśli i druga próba da wynik ujemny, oznacza to najprawdopodobniej, że jednak nie zaszłaś w ciążę.

To może się okazać silnym ciosem dla par, które z utęsknieniem wyczekują dziecka. Ważne, aby wspólnie zastanowić się co dalej i nie dopuścić, by niepowodzenie i uczucie zawodu nie oddaliło od siebie partnerów. Nie wolno w żadnym razie obwiniać się wzajemnie. Małżeństwa i związki partnerskie powinny dzielić radości, ale i brać wspólnie na barki brzemię przykrych spraw.

Wynik dodatni

W przypadku rezultatu dodatniego, powinnaś spotkać się z lekarzem po upływie kilku tygodni – mniej więcej w ósmym tygodniu ciąży. Ginekolog lub położnik może potwierdzić ciążę za pomocą badania bezpośredniego, choć obecnie nie jest to już uważane za konieczne. Wspomniane badanie polega na wsunięciu przez lekarza dwóch palców do pochwy pacjentki i dotykaniu drugą ręką jej brzucha, co umożliwia stwierdzenie zmiękczenia narządów rozrodczych i powiększenia się macicy.

Obecnie częściej potwierdza się ciążę z użyciem ultrasonografu. Jeśli kobieta nie ma nadwagi, to USG wykrywa bijące serce płodu już od siódmego tygodnia ciąży. Wcześniej, a także w razie otyłości, konieczne może się okazać wziernikowanie przez pochwę. Badanie takie nie wzmaga ryzyka poronienia ani uszkodzenia płodu. Inne wyjście to odczekanie jeszcze tygodnia na badanie ultrasonograficzne.

Jeżeli wystąpi niewielkie krwawienie z pochwy czy też dolegliwości w okolicy miednicy, zaleca się wziernikowanie, aby wykluczyć ewentualność ciąży pozamacicznej. To ważne, ponieważ samoistne przerwanie ciąży ektopowej stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Przyczyną ciąży pozamacicznej (ektopowej) bywa uszkodzenie jajowodów. Wcześniejszy przypadek ciąży pozamacicznej zwiększa ryzyko jej powtórnego wystąpienia. Tak więc należy poddać się badaniom w celu wykluczenia podobnej ewentualności.

Related Articles