Wizyta u ginekologa przed zajściem w ciążę

Category: Początek ciąży - Objawy i Testy 107 0

Wstępna wizyta u lekarza ginekologa, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę, jest doskonałym momentem do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości dotyczących twojego stanu zdrowia, jak również wszystkich powikłań, jakie zdarzyły się przy poprzednich ciążach. W czasie tej wizyty powinnaś dowiedzieć się od lekarza, jak postępować, żeby wyeliminować lub maksymalnie zmniejszyć ryzyko powtórzenia się tych samych powikłań. Dotyczy to ciąży pozamacicznej, poronień, przebytych cięć cesarskich oraz innych komplikacji w przebiegu ciąż
 
 
Podczas tej wizyty powinnaś również dowiedzieć się o takich zagrożeniach dla rozwoju płodu jak zakażenia, zwłaszcza przenoszone drogą płciową, oraz narażenie organizmu matki na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Wtedy też musisz poinformować ginekologa o wszystkich zabiegach chirurgicznych, jakim poddawałaś się w przeszłości, przy czym największe znaczenie mają zabiegi ginekologiczne. Zanim lekarz podejmie się opieki nad kobietą ciężarną, musi wiedzieć wszystko o stanie jej zdrowia, przebytych operacjach, chorobach i przyjmowanych lekach. Jeśli przyszła matka z powodu przewlekłych chorób stale przyjmuje leki, przed zajściem w ciążę powinna otrzymać preparaty, które nie będą miały wpływu na rozwój płodu.
 
Koniec antykoncepcji
 
 
W niektórych sytuacjach, jak np. leczenie chorób przewlekłych lub wielokrotne powtarzanie badań radiologicznych, istnieje wręcz konieczność kontynuowania antykoncepcji aż do momentu, kiedy kobieta bezpiecznie będzie mogła zajść w ciążę.
Wielu lekarzy zaleca, aby od chwili przerwania zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych (tabletki) do poczęcia dziecka upłynęły przynajmniej 2, a najlepiej 3 pełne cykle miesięczne, ponieważ natychmiastowe zajście w ciążę po przerwaniu doustnej antykoncepcji nie pozwala dokładnie określić ani wieku płodu, ani ocenić właściwie rozwoju. Przed zajściem w ciążę może to się wydawać mało istotne, ale ma ogromne znaczenie dla oczekującej porodu matki.
Jeśli używałaś wkładki wewnątrzmacicznej, należy ją usunąć, zanim zaczniesz starać się zajść w ciążę. Gdy w czasie jej wyjmowania lekarz stwierdzi choćby najmniejsze objawy stanu zapalnego lub zakażenia w jamie macicy, natychmiast zleci leczenie. W trakcie leczenia, a także w razie utrzymywania się stanu zapalnego w narządzie rodnym nie powinno dojść do zapłodnienia. Najlepszym okresem do usunięcia wkładki jest trwająca miesiączka.
Natomiast przy antykoncepcyjnych implantach hormonalnych, np. levo norgestrelu, przed planowaną ciążą trzeba go usunąć i odczekać przynajmniej 3 pełne, prawidłowe cykle miesięczne. Po usunięciu implantu może upłynąć nawet kilka miesięcy, zanim miesiączki się unormują.
 
 
Podobnie jest z antykoncepcyjnymi preparatami o przedłużonym działaniu (depot) podawanymi w zastrzykach. Musisz przestać je brać przynajmniej 3-6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Po ustaniu działania leku dobrze jest odczekać jeszcze 2-3 pełne cykle, aby upewnić się, że układ hormonalny powrócił do normy.
Po zaniechaniu antykoncepcji farmakologicznej, w okresie odbudowy śluzówki macicy i normalizacji działania układu hormonalnego kobiety, do chwili powrócenia prawidłowych miesiączek dobrze jest stosować środki barierowe lub naturalne metody kontroli zapłodnienia. Najlepsze są wtedy kondomy, kapturki pochwowe, różnego rodzaju plemnikobójcze globulki, pianki czy też gąbki nasączane takimi środkami.

Related Articles